jakie-sa-rodzaje-sushi

Jakie są rodzaje sushi?

Sushi to przysmak kuchni japońskiej, który w tłumaczeniu oznacza „zakwaszony ryż”. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw, pochodzących z krajów azjatyckich. Sushi można jeść na kilka sposobów. Podstawą dla każdego rodzaju są ryż, ryby i owoce morza, arkusze nori i warzywa. W zależności od konkretnej potrawy mistrz kuchni może wzbogacić sushi o dodatki, takie jak: wasabi, sos sojowy czy marynowany imbir. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sushi?

Nigiri

Jest to najpopularniejszy rodzaj sushi. Są to ręcznie formowane porcje ryżu, na których umieszcza się kawałek ryby, ośmiornicy, kalmara lub omletu japońskiego. Do smaku dodawana jest cienka warstwa wasabi. Nigir było pierwszą formą sushi, która zyskała popularność w Japonii.

Sushi maki

Po japońsku maki oznacza rolować. Jak więc można się domyślić, sushi maki to ryż w rolce, owinięty wodorostami nori i pokrojony na kawałki. Do zawijania maków używa się bambusowej maty. Wypełnienie może być różne, zazwyczaj są to ryby, owoce morza z dodatkiem warzyw.

Hosomaki

Jest to najpopularniejsza odmiana maki. Charakteryzuje się tym, że kawałki hosomaki są mniejsze od innych rodzajów sushi. Średnica jednego kawałka wynosi ok. 2-3 cm. Wypełnienie w hosomakach stanowią ryby, warzywa, krewetki, surimi, czasem też grzyby.

Futomaki

Futomaki to bogatsza wersja hosomaków, wzbogacona przynajmniej 4 dodatkami. W różnych kombinacjach można znaleźć tu ryby, owoce morza, surimi, warzywa, grzyby, serek.

Uramaki

Odwrócone maki. W tym rodzaju sushi to ryż znajduje się na zewnątrz. Nori wraz z dodatkami wkłada się wewnątrz rollsa.

Sashimi

Jest to sushi bez ryżu. Podaje się je na talerzu jako kompozycję plastrów ryb i warzyw. Odmianą tego rodzaju jest sashimi roll. W tym przypadku zastosowane dodatki owinięte są w omlet japoński lub papier ryżowy.

Tempura maki

W restauracjach sushi można znaleźć też potrawę pod nazwą tempura maki. Jest to zestaw różnych maków, otoczonych delikatną tempurą, czyli japońskim ciastem, a następnie podsmażonych na oleju.