Futomaki

Klasyczne, grube rolki z kilkoma różnymi składnikami – od ryb i owoców morza, po świeże warzywa i japońskie dodatki zawinięte w ryż i delikatny glon nori. Każda rolka podzielona jest na 10 kawałków i świetnie sprawdza się jako danie główne. Smaczne, zdrowe i sycące.
Futomaki to jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych rodzajów sushi. Ich nazwa pochodzi od japońskiego przymiotnika futoi, który oznacza gruby, tłusty. Ze względu na średnicę rolki futomaki niezwykle okazale prezentują się na talerzu, a zarazem są bardzo sycące. Tradycyjnie futomaki składają się z minimum czterech składników, ale coraz częściej w rolce możemy znaleźć więcej dodatków, nawet mango. W Polsce popularne są także futomaki z gotowaną, grillowaną lub smażoną rybą, co stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które chciałyby skosztować sushi, ale nie przywykły do jedzenia surowych ryb i owoców morza.

Jak jeść futomaki?

Sushi to jedna z tych potraw, które bez skrępowania możemy jeść rękoma. Futomaki polecamy serwować z dodatkiem sosu sojowego i pasty wasabi. Doskonałe doznania smakowe oferuje maczanie kawałków w sosie, w którym uprzednio rozpuściliśmy nieco pasty. A jeśli mamy okazję ucztować przy kilku różnych rolkach, koniecznie pamiętajmy o marynowanym imbirze. Przegryzanie kawałków pomiędzy różnymi kawałkami sushi pozwala nam oczyścić kubki smakowe i w pełni cieszyć się smakiem kolejnych porcji.