Jak jeść sushi – zwyczaje i etykieta

 

Pierwsze zetknięcie z sushi dla wielu osób bywa stresujące. Zapewniamy jednak, że nie ma się czego obawiać. Jedzenie sushi wymaga pewnego rytuału, jednak nie jest on skomplikowany i ma jedynie za zadanie pomóc nam wydobyć pełną gamę smaków, jakie oferuje ta klasyczna, japońska potrawa. Nie należy też obawiać się jedzenia pałeczkami. W prosty i szybki sposób nauczycie się go z naszym instruktażem, jeśli jednak wolicie, możecie jeść sushi rękami, co jest w zgodzie z japońskimi tradycjami.

 

 

 
Na początek, na przygotowany spodek wylewamy niewielką ilość sosu sojowego, w którym będziemy moczyć kawałki sushi tuż przed zjedzeniem. Możemy dodać do niego odrobinę wasabi i dokładnie wymieszać – dzięki temu sos nabierze pikanterii. Nie jest to jednak konieczne, gdyż wasabi nakładane jest na ryż w trakcie przygotowywania. Metoda ta nie jest zgodna z japońską tradycją, jednak powszechnie przyjęła się w świecie zachodnim. Kawałki sushi chwytamy węższym, zaokrąglonym końcem pałeczek, jeśli jednak jemy sushi w towarzystwie innych osób, korzystając ze wspólnego talerza, należy pamiętać aby sięgać po kolejne kawałki szerszym końcem pałeczek, a nie tym, którym sushi wkładamy do ust.
 

  

 

W przypadku nigiri, w sosie sojowym moczymy rybę, a nie ryż, gdyż nasączone ziarenka mogłyby się rozklejać. Następnie cały kawałek sushi wkładamy do ust. Nie należy przegryzać porcji lub dzielić jej na talerzu, gdyż jest to uważane za niegrzeczne i nie pozwoli nam poczuć pełni smaku potrawy, którą wydobyć można zjadając wszystkie składniki naraz.

 

 

Pomiędzy różnymi kawałkami sushi warto przegryźć kawałek marynowanego imbiru, co pozwala oczyścić kubki smakowe, by jeszcze lepiej cieszyć się smakiem kolejnej porcji.