Nigiri

Porcja delikatnie przyprawionego ryżu uformowanego w kulkę, posmarowana wasabi i pokryta kawałkiem świeżej ryby. Dwa kawałki doskonałe na przystawkę lub szybką przekąskę.

Nigiri to najstarsza, a zarazem najbardziej ceniona przez znawców i smakoszy forma sushi. Tradycyjnie porcję ryżu może w tym przypadku pokrywać nie tyko kawałek świeżej ryby, ale również omlet japoński lub awokado. Niektórzy Sushi Masterzy wzbogacają danie cieniutką wstążką norki, która opasa ryż wraz z dodatkiem.

Nigiri zawdzięcza swoją nazwę japońskiemu czasownikowi nigru. W tłumaczeniu na język polski nigru oznacza ściskać, ugniatać. Nazwa odnosi się oczywiście od formy, w jakiej przygotowywany jest ryż do nigiri. W zależności od szkoły jest on zgniatany i formowany w kulkę lub owal.

Prawidłowy sposób jedzenia nigiri

Nigiri to forma sushi, która wymaga jedzenia w odpowiedni sposób. Podobnie jak inne rodzaje sushi porcję można zamoczyć w sosie sojowym z dodatkiem wasabi. Należy przy tym pamiętać, żeby w sosie nie maczać ryżu, gdyż nasączone ziarenka mogłyby się rozklejać. Po zamoczeniu ryby w sosie cały kawałek powinniśmy włożyć do ust. Rozgryzanie nigiri oraz dzielenie porcji na talerzu jest uważane za niegrzeczne.